Rejim işletim sistemi gibidir

"Teşbihte hata olmaz" ilkesini hatırlatarak şöyle bir teşbih yapmak istiyorum:

Rejimlerin oyun kuralları olan anayasalar (bilgisayar) işletim sistemleri gibidirler.

Bir işletim sistemi ne kadar esnek ve kullanıcıya güvenceli serbestlik veriyorsa o işletim sisteminin kullanıcıları o kadar iflah olurlar.

Eğer işletim sistemi bir zümrenin tekelinde yazılmış, ve o zümre de kimseye hesap vermek zorunda olmadan, sırf kendilerinin kar etmelerini amaçlayarak, bu düzenin devam etmesi için içine kapalı ve kooptasyonla yazılım kuruluna kendileri gibi düşünen elemanlarını seçerek is yapıyorsa, o sistemin kullanıcıları mutsuz ve perişan olurlar.

Türkiye uzun süredir böyle bir "işletim sistemiyle" yönetiliyor. Yarınki oylama işte bu sistemi oylamadır. AKP'yi sevmeyebilirsiniz; onlara derslerini kısa bir süre sonra olacak genel seçimlerde verebilirsiniz, AMA yarın ki halkoylaması hepimizin geleceği için çok önemli ve nasıl bir sistemde yaşamak istediğimizi belirleyeceğimiz muazzam kritik bir referandum olacak.


Kurtulmaya çalıştığımız mevcut sistemin ne olduğunu ve temellerinin nasıl kurulduğunu anlamak için (bilhassa Ergenekon diye bir orgütün var olduğuna inanmayan veya bu örgütün iyi bir şey olduğuna inananlar) Can Dündar'ın 1997 (AK Parti'nin kurulmasından çok önce!) yaptığı şu belegeseli mutlaka izlemeliler: tıklayın

Serkan Zorba